Dziś: środa, 6 grudnia 2023
Imieniny: Mikołaj, Emilian, Leontyna

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

14 kwietnia 2016 r. uroczyste obchody rocznicy chrztu Polski
Nie mogę wyświetlić obrazka

Dźwięk jubileuszowego dzwonu na Ostrowie Lednickim obwieści 14 kwietnia przyszłego roku 1050. rocznicę chrztu Polski. Przygotowania do jubileuszu obejmują wymiar duchowy i edukacyjny – zapowiedział dziś w rozmowie z KAI metropolita gnieźnieński i Prymas Polski abp Wojciech Polak. W kolejnych dwóch dniach rocznicowe obchody odbędą się w Poznaniu.

Podczas uroczystej Mszy w katedrze gnieźnieńskiej, w czwartek 14 kwietnia, Episkopat będzie dziękować za chrzest Polski. Po południu biskupi udadzą się na Ostrów Lednicki na jeziorze Lednica, gdzie, przy palatium mieszkowym, zabrzmi jubileuszowy dzwon ogłaszając 1050. rocznicę Chrztu Polski.

Abp Polak zapowiedział, że przygotowania do jubileuszu mają przede wszystkim wymiar duchowy. 6 czerwca, w pierwsza rocznicę ingresu arcybiskupa do katedry gnieźnieńskiej, w całej diecezji rozpocznie się nowenna. „Chcemy przypomnieć także te treści, które były w wielkiej nowennie Prymasa Tysiąclecia” – zapowiada metropolita gnieźnieński.

Drugi wymiar związany jest z refleksją nad znaczeniem chrztu świętego dla życia współczesnych polskich wiernych. „W tę refleksję będzie się wpisywał kolejny Zjazd Gnieźnieński zorganizowany w marcu przyszłego roku” – powiedział KAI abp Polak. Program przygotowań obejmuje też liczne sympozja, z których trzy odbyły się już w gnieźnieńskim Instytucie Kultury Europejskiej im. Jana Pawła II. Zorganizowano je przy współpracy Muzeum Początku Państwa Polskiego i Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Prymas zwrócił uwagę, że pierwszym etapem duchowych przygotowań do obchodów rocznicowych będzie kwietniowy odpust św. Wojciecha, podczas którego będziemy wspominać 990. rocznicę koronacji króla Bolesława Chrobrego.

tk / Gniezno


liczba odsłon: 2247 | dodano: 2015-01-26 15:04:01

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

ADM Wolin 2023 - obiad i Plac przed Biblioteką

Gościnne progi Biblioteka Publiczna Gmin...

blog ichtis

Facebook