Dziś: piątek, 19 kwietnia 2024
Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

  • Co będzie - aktualności
  • kontakt

„Rzymskie pasje” amb. Suchockiej
Nie mogę wyświetlić obrazka

Zjawiskiem, które charakteryzuje Rzym, jest przenikanie sacrum i profanum, i właśnie to starałam się pokazać w mojej książce – mówiła podczas prezentacji publikacji „Rzymskie pasje. Kościoły Stacyjne Wiecznego Miasta” jej autorka Hanna Suchocka, wieloletnia ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej. Spotkanie autorskie odbyło się 12 lutego w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu.

Autor zdjęć do publikacji i jej wydawca Janusz Rosikoń podkreślił, że prace nad książką rozpoczęły się dwa lata temu. Przyznał, że część fotografii zamieszczonych w publikacji jest autorstwa premier Suchockiej. – Towarzyszyłem pani ambasador w Rzymie przez dwa tygodnie, robiąc zdjęcia z dziedziny historii sztuki – mówił wydawca. Wyraził nadzieję, że tradycja nawiedzania kościołów stacyjnych zostanie przeniesiona również do Polski, właśnie dzięki książce byłej pani premier. - Czytając tę książkę zwiedzamy kościoły stacyjne Wiecznego Miasta i czujemy cudowny rytm pielgrzymowania po Rzymie sprzed globalnej turystyki – zauważył historyk prof. Adam Ziółkowski, który współpracował z autorką nad przygotowaniem publikacji. Dr Anna Potok, która również uczestniczyła wraz z autorką w peregrynacji po kościołach stacyjnych, zaznaczyła, że dzięki tej książce „odkrywamy nieznany Rzym, odnajdując ślady pierwszych chrześcijan, którzy tworzyli fundamenty Kościoła”. Podkreśliła też duchowy aspekt publikacji wyrażający się w zamieszczonych fragmentach czytań liturgicznych przeznaczonych na dany dzień Wielkiego Postu oraz fragmentach dokumentów bł. Jana Pawła II i Benedykta XVI. – Ambasador Suchocka dzieli się z czytelnikiem swoimi spostrzeżeniami, zmusza do refleksji, zadaje pytania. To osobista, ciepła opowieść o zmaganiach z codziennością i o wspólnej pielgrzymce po kościołach stacyjnych – podkreśliła dr Potok.

Ambasador Suchocka zaznaczyła, że w swojej książce chciała pokazać pielgrzymowanie w mieście, „gdzie profanum zderza się z sacrum obecnym za drzwiami kościoła i przenika do rzeczywistości pozakościelnej”. – Sacrum doświadczane podczas porannej Mszy św. celebrowanej w kościele stacyjnym przenosimy w naszą codzienność. Przenosimy świat chrześcijański w zwyczajny świat – zaznaczyła autorka. Stwierdziła, że jest to jej osobisty diariusz przeznaczony na 44 dni Wielkiego Postu, który można czytać fragmentami, w łączności z kościołami Rzymu. – Ale można też zabrać go ze sobą do Wiecznego Miasta i odwiedzić opisane kościoły, choć nie jest to typowy przewodnik – zastrzegła. Podkreśliła, że książka ta powstała z potrzeby serca. – Naszym obowiązkiem jest przenoszenie wiary na dalsze pokolenia, a uczestnictwo w porannych Mszach św. w czasie Wielkiego Postu to potwierdza – stwierdziła autorka.

„Rzymskie pasje. Kościoły Stacyjne Wiecznego Miasta” prezentuje tradycję pielgrzymowania po kościołach stacyjnych, sięgającą wczesnego chrześcijaństwa. Została wydana przez oficynę „Rosikon Press”.

msz / Poznań


liczba odsłon: 1254 | dodano: 2013-02-14 12:39:39

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Dobre strony

Z Chrystusem

www.zchrystusem.pl - forum katolickie dla ludzi chcących w przyjaznej i kulturalnej atmosferze porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko.

www.hli.org.pl - Human Life International Polska. Prolife news.

www.rekolekcje.info - Rekolekcje z franciszkanami w Białym Dunajcu

www.milujciesie.org.pl - dobra księgarnia, nie tylko dla młodych, i do tego niedroga :) a oprócz książek także koszulki

www.katecheza.info - katecheza wirtualna

Fotogalerie

XX Marsz dla Życia przeszedł ulicami Szczecina!

Ulicami miasta już po raz 20 przemaszero...

ADM Wolin 2023 - koncert Siewców Lednicy

Pierwszy dzień naszego wspólnego ...

ADM Wolin 2023 - warsztaty tematyczne

Uczestnicy tegorocznych Archidiecezjalne...

blog ichtis

Facebook